Tem 12, 2018
39 Görüntüleme
0 0

Bilimsel Araştırma Basamakları infografik

Yazan:

İndirmek için: eba.gov.tr/infografik

Bilimsel Araştırma Basamakları infografik

1. Konunun tespit edilmesi:

İlk olarak merak edilen, ilgi duyulan bir sorun belirlenir. Bireysel farklılıklar, insanların hayata bakışlarını etkiler. İnsanların ilgilerinin ve meraklarının farklı olması, seçece-kleri konuları da belirler. Bu durum onlara yapacakları araştırmada ihtiyaçları olan motivasyonu da sağlayacaktır.

2. Konuda belirlenen sorunun çözümüne yönelik varsayımların (hipotez) tespit edilmesi:

Henüz ispat edilmemiş bilimsel doğrulara hipotez denir. Bu basamakta, gerçeklerin tahmin edilmesini sağlayacak ve sorunun çözümüne öneri yapabilecek varsayımlar tespit edilir.

3. Konuyla ilgili bilgilerin toplanması:

Literatür taraması da denilen bu basamakta, mevcut kaynaklar içinde belli bir konu araştırılmakta ve bilgilerin düzenli olarak toplanması işlemi yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken kitaplar, gazeteler, dergiler ve görsel kaynaklar kullanılır.

4. Toplanan bilgilerin tasnif edilmesi:

Bu basamakta, 2. basamakta tespit edilen varsayımların (hipotez) doğruluğu, toplanan bilgilerin doğruluğu ile karşılaştırılır. Bu karşılaştırmada, elde edilen bilgilerle uygunluk göstermeyen varsayımlar tespit edilir.

5. Metnin oluşturulması:

Bu basamak, uzun bir süre yapılan çalışmanın son aşamasıdır. Yapılan çalışmanın sonunda, doğruluğu kanıtlanan bilgilerin yazımı yapılır. Yazım yapılırken yararlanılan eserler de kaynakça bölümünde gösterilir.

Kaynak: eba.gov.tr

Article Categories:
Sosyal Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir