Eki 14, 2018
36 Görüntüleme
0 0

Biyografi Erol Günaydın Özet Hayat Hikayesi – Ödülleri

Yazan:

İnfografiği indirmek için tıkla…

Biyografi Erol Günaydın Özet Hayat Hikayesi – Ödülleri

Kavuklu Hamdi’den İsmail Dümbüllü’ye kadar süren meddahlık geleneğinin son temsilcilerinden Erol Günaydın, vefatının 6’ıncı yılında anılıyor.

1933

16 Nisan’da Trabzon Akçaabat’ta doğdu.

Galatasaray Lisesinde yatılı olarak öğrenim gördü.

1955

Profesyonel oyunculuğa Haldun Dormen’in Cep Tiyatrosu’nda sahnelediği Philip King’in “Papaz Kaçtı” adlı oyununda yer alarak başladı.

Muhsin Ertuğrul’un yöneticiliğini yaptığı Ankara Devlet Tiyatrosu oyunlarında 1956 yılı boyunca, daha sonra 1957’de girdiği Dormen Tiyatrosu’nda da 1972 yılında tiyatronun kapanmasına kadar sürdüren usta oyuncu, Ses ve $an Tiyatrosu’nda da görev aldı.

1960

“Yeşil Kurbağalar” adlı filmle sinema sektörüne atıldı.

1967

İlk kez Halide Edip Adıvar’ın eserinden uyarlanan “Sinekli Bakkal” adlı filmde canlandırdığı “Kız Tevfik” karakteri ile “zenne”liğe başladı.

Aynı zamanda senaryo yazarlığı da yapan Günaydın, “Yaygara” (1970), “Uyy Balon Dünya” (1970) ve “İstanbul Masalı” (1971) adlı müzikaller ile 1965 yılında Haldun Dormen’in yönetmen koltuğuna oturduğu “Güzel Bir Gün İçin” adlı filmin senaryosunu kaleme aldı.

2012

15 Ekim’de İstanbul’da yattığı hastanede hayatını kaybetti.

EROL GÜNAYDIN

Ünlü sanatçı sayısız tiyatro oyunu kısmına Televizyon dizileri ve video yıllarının dışında, seslendirmelerle birlikte 160 yapımda görev alan Erol Günaydın, 70’ten fazla da sinema filminde farklı rollerle izleyici karşısına çıktı.

Başta TRT’de yayınlanan “Çiçek Taksi” olmak üzere aralarında “Mahallenin Muhtarları”, “Akasya Durağı”, “Cennet Mahallesi” ve “Bir Demet Kahkaha “nin olduğu birçok dizide canlandırdığı karakterlerle seyircinin beğenisini kazandı

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra çocukların ilgiyle izlediği çizgi film kahramanı “Ayı Yogi”, “Yüzüklerin Efendisi” filmlerinde “Bilbo Baggins”, “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” filminde “Büyükbaba Joe” ile “Up-Yukarı Bak” adlı filmin baş karakteri “Carl”, “Hz Muhammet Son Peygamber” adlı çizgi filmde Ebu Talib’i seslendirdi. Ayrıca Günaydın, çok sayıda meddah gösterisi ve Nasrettin Hoca oyunu sahneledi

Aldığı Ödüller

Vefat edene kadar sahnede kalmaya devam eden Günaydın, yaşamı boyunca “İsmail Dümbüllü Ödülü”, “Altan Erbulak Oyunculuk Ödülü”, “Gazeteciler Cemiyeti Oyunculuk Ödülü”, “Nasrettin Hoca Oyunculuk ve Yaşam Boyu Sanat Ödülü”, “Karagözcüler Derneği Yaşam Boyu Sanat Ödülü”, “Güzel Bir Gün İçin” filmiyle, 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ve “Yardımcı Oyuncu” ödülleri, “Oliver” adlı müzikaldeki rolüyle “İlhan İskender Ödülü”, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de “Yıldırım Önal Anı Ödülü”nün de aralarında bulunduğu birçok ödüle layık görüldü

Rol Aldığı Bazı Yapımlar

“Soyut Padişah” (tiyatro) , “Yaygara Yetmiş” (tiyatro), “İstanbul’u Satıyorum” (tiyatro), “Yolcu” (tiyatro), “Martı” (tiyatro), “Kalbin Sesi Halkın Gözü”, “Bir Ömrün Bedeli” (dizi), “Mahallenin Muhtarları” (dizi), “Rüstemin Gazinosu” (dizi), “Güneşi Gördüm” (film), “Orada”, “Kanal-İ-zasyon” (film), “Yedi Kocalı Hürmüz” (film), “Balkan Düğünü”(film)

Article Categories:
Biyografi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir