May 23, 2018
35 Görüntüleme
0 0

C Vitamini Deposu 7 Egzotik Meyve

Yazan:
İnfografik [34] kez indirildi.

İndir: C Vitamini Deposu 7 Egzotik Meyve

Boyut: 838,2 KiB

C Vitamini Deposu 7 Egzotik Meyve

Uzmanlara göre C vitamini en güvenli ve en etkili besleyicilerden biridir. Birçok ciddi komplikasyonların tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda vücudun savunmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca kardiyovasküler yani kalp sağlığı, göz hastalıkları, cilt kırışıklıkları ve diğer sağlık problemlerinin iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir. Kandaki miktarı ne kadar fazla olursa, sağlık açısından faydaları o kadar artacaktır.

Geçmişten günümüze C vitamininin faydaları hakkında ve günlük ne kadar kullanılması gerektiği hakkında sayısız araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucu günlük 500 mg C vitamini tüketimi sağlık açısından ciddi başarılar sağlayacaktır. C vitamininin tüm yararlarından faydalanabilmek adına sebze ve meyve tüketimine gereken önem verilmelidir. C vitamininin fazla tüketilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü vücudun ihtiyacı dışında fazla olarak alınan C vitamini idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile C vitamini tüketebilirsiniz. C vitamini alımında ortalama değer 500 mg, alınması gereken üst limit ise 2000 mg olarak ifade edilebilir.

C vitamini kaynağı olarak meyveleri tüketebilirsiniz. Turuçgillerde ve üzümde bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca çilek, böğürtlen, kabak, kırmızı biber, lifli sebzeler, patates, brokoli, acı biber, brüksel lahanası, kivi ve mango tüketerek diğer meyve ve sebzelerden faydalanarak da C vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

  • 1. Soğuk Algınlığı
  • 2.Yaralar
  • 3.Kalp Sağlığı
  • 4.Katarakt Tedavisi
  • 5.Kanser
  • 6.Stres

Fazla C Vitamini Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

C vitamininin normal miktarlarda tüketimleri daha öncede söylediğimiz gibi oldukça faydalıdır. Bu miktar ise 500 mg’dır. Ancak aşırı tüketimler, bundan kasıt 2000 mg üst sınırını aşmak, bazı yan etkilere sebep olabilir. Damardan iğne yolu ile C vitamini alımı, kusma, mide yanması, kabızlık, mide ağrıları, baş ağrıları ve diğer yan etkilere sebep olabilir. 2000 mg ve üzeri alınan C vitamini, idrar yolu ile atılmakta ancak ilk başta belirli bir halsizliğe ve diğer yan etkilere sebep olabilmektedir.

C vitamini tüketimine dikkat etmesi gereken diğer kişiler ise böbrek taşı olanlardır. Onlar için güvenli sınır 1000 mg olarak belirlenmiştir. Fazla miktarlarda alımı da acılı ve sancılı bir böbrek taşı dökme sürecine dönüşebilmektedir.

Article Categories:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir