Şub 21, 2018
442 Görüntüleme
1 0

Koordinat Sistemi

Yazan:

İnfografiği indirmek için> eba.gov.tr/infografik

Koordinat Sistemi İnografik İndir

Greenwich (Başlangıç Meridyeni): Baş meridyen, boylamı 0° olarak tanımlanan, başlangıç merıdyenidir. Baş meridyen ve onun karşıt meridyeni (antimeridyen) olan 180° meridyen dünyayı tümüyle saran hayali bir çember oluştururlar.

Yengeç Dönencesi: Yeryüzünün kuzey yarım küresinde 23° 27′ kuzeyinden geçtiği varsayılan enlemdir.

Oğlak Dönencesi: Yeryüzünün güney yarım küresinde Ekvator’un 23° 27′ güneyinden geçtiği varsayılan enlemdir.

Kuzey ve Güney Kutup Noktaları: Dünya’nın şeklinden dolayı Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe paralellerin boyları kısalır ve kutuplarda nokta şeklini alır. Nokta halini alan paralellerden kuzey yarım küredekine Kuzey Kutup Noktası, güney yarım küredekine Güney Kutup Noktası denir.

Meridyen: Bir kutuptan diğer kutba ulaşan, bütün paralelleri dik açıyla kesen hayali yarım çemberlere meridyen denir. Meridyenlerin, Başlangıç meridyenine (Greenwich) olan uzaklığının açı cinsinden değerine ise boylam denir.

Paralel: Ekvatora paralel olarak çizildiği varsayılan hayali çemberlere paralel denir. Paralel çemberlerinin, Başlangıç paraleline (Ekvator) olan uzaklığının açı cinsinden değerine ise enlem denir.

Ekvator: Kuzey ve Güney kutup noktalarına eşit uzaklıkta bulunan noktaların birleştirilmesiyle elde edilen çizgidir.

Kuzey ve Güney Kutup Daireleri: Yerleri, yer ekseninin eğikliğine bağlı olarak belirlenen Kutup Daireleri, 66° 33′ Kuzey ve Güney paralelleridir. Kutup kuşağı ile orta kuşağı birbirinden ayırırlar. Aydınlanma çemberinin yıl içinde yer değiştirdiği ve 21 Haziran ile 21 Aralık’ta teğet geçtiği paraleldir. 21 Haziran’da Kuzey Kutup Dairesinde, 21 Aralık’ta Güney Kutup Dairesinde 24 saat gündüz yaşanır.

Article Categories:
Coğrafya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir