Mar 3, 2018
90 Görüntüleme
0 0

Konularına Göre Roman Çeşitleri

Yazan:

İnfografiği indirmek için> eba.gov.tr/infografik

Konularına Göre Roman Çeşitleri İnfografik

1. Macera Romanları: Günlük hayatta karşılaşma ihtimali zayıf, ilginç ve esrarengiz olayların anlatıldığı romanlara denir. Bu tür romanlarda olaylar beklenmedik şekilde gelişir. Örnek: Monte Cristo Kontu (Alexandre Dumas)

2. Tarihi Roman: Tarihteki kişi, olay ve çevrelerden esinlenerek kurgulanan romanlara denir. Örnek: Küçük Ağa (Tarık Buğra)

3. Psikolojik Roman: Bireylerin iç dünyasını, ruh hallerini ön plana alarak toplumla ve diğer bireylerle ilişkilerini ve bunların birbirini etkileyiş biçimini anlatan romanlardır. Örnek: Eylül (Mehmet Rauf)

4. Sosyal Roman: Toplumların sosyal yapısını, problemlerini konu alan romanlardır. Örnek: Yaprak Dökümü (Reşat Nuri Güntekin)

5. Bilim – Kurgu Romanları: Gelecekte yaşanabilecek olayları, uzayı, bilim ve teknolojik gelişmeleri işleyen romanlardır. Örnek: Ben Robot (Isaac Asimov)

6. Fantastik Roman: Gerçeğin ötesinde sınırsız bir hayal gücüyle ortaya konulan olayların anlatıldığı romanlardır. Örnek: Yüzüklerin efendisi (J. R. R. Tolkien)

7. Polisiye Roman: Konusu suç, çatışma gibi polisin görev alanına giren olaylardan seçilen roman türüdür. Örnek: Sherlock Holmes (Sir Arthur Conan Doyle)

8. Tezli Roman: Bir düşünceyi, görüşü savunmak, ispatlamak için yazılan romanlardır. Örnek: Yaban (Yakup Kadri Karaosmanoğlu)

9. Egzotik Roman: Uzak ve yabancı ülkelerdeki gizemli yerleri ve olayları anlatan romanlardır. Örnek: İzlanda Balıkçısı (Pierre Loti)

Article Categories:
Edebiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir