Şub 22, 2018
92 Görüntüleme
1 0

Orta Asya’da İlk Türk İzleri İnfografik

Yazan:

İnfografiği indirmek için> eba.gov.tr/infografik

Orta Asya’da İlk Türk İzleri İnfografik İndir

ANAV MÖ. 4000 – MÖ. 1000

Orta Asya’nın en eski kültürü olan Anav bölgesinde yapılan kazılar sonucunda insanların, yerleşik hayata geçtikleri, tuğladan yapılmış evlerde oturdukları, dokumacılıkla uğraştıkları, koyun, keçi, sığır ve deve besledikleri, tarımla uğraştıkları tespit edilmiştir.

AFANESYEVO MÖ. 2500 – MÖ. 1700

Orta Asya medeniyetinin temelini oluşturdukları sanılmaktadır. Avcılık ve hayvancılıkla uğraşmışlardır. Savaşçı bir toplumdur. Yapılan kazılarda çeşitli bakır eşyalar, kemikten yapılmış iğneler bulunmuştur.

ANDRONOVA MÖ. 1700 – MÖ. 120

Türklerin ilk kez tunç ve altını işledikleri ve çeşitli eserler yaptıkları dönem olarak bilinir. Andronova kültüründe bakır araçların yanı sıra tunçtan ve altından yapılmış olan çeşitli araçlara da rastlanmıştır. Eşyalarını hayvan figürleriyle süsleyen bu kültür çevresinde yaşayanlar atı evcilleştirmişlerdir.

KARASUK MÖ. 1200 – MÖ. 700

Demirin ilk kez Türkler tarafından Orta Asya’da bu dönemde işlendiği belirtilmektedir. Ayrıca dokumacılıkla uğraştıkları, dört tekerli arabalar kullandıkları bilinmektedir.

TAGAR MÖ. 700 – MS. 300

En gelişmiş Orta Asya kültürüdür. Bölgede çok sayıda hançer, ok uçları, bilezik ve küpe gibi madeni eşyalara rastlanmıştır. Bölgedeki kültürlerin içinde en genç ve gelişmiş olanıdır.

Article Categories:
Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir