Şub 21, 2018
79 Görüntüleme
2 0

Medine Müdafaası

Yazan:

İnfografiği indirmek için> eba.gov.tr/infografik

Peygamberimizin Işığında Son Türkler, Medine Müdafaası…

Medine-i Münevvere’yi, Hz. Peygamber’in kabrini son ana kadar savunan, teslim çağrılarını geri çeviren Fahreddin Paşa’nın bu dik duruşunu ancak ve ancak Peygamber sevgisiyle izah edebiliriz. Fahreddin Paşa Medine’yi “Bütün İslam’ın sırtını dayadığı yer, manevi gücünün desteği” diye tanımlamak suretiyle bu kutsal şehre özel bir önem vermektedir.

Medine savunması Osmanlı ordusunun, İngiliz oyunlarıyla, Bedevilerin isyanlarıyla, açlıkla, susuzlukla 50 dereceyi aşan kavurucu sıcakla, başta İspanyol nezlesi ve askerin dişlerini ve çenesini düşüren İskorpit olmak üzere türlü hastalıklarla ve ağır çöl koşullarıyla canla başla mücadelesidir.

Türk Milletinin Hz. Muhammed’e (Sav) bağlılığını ortaya koyan, “Can Verir, Cananı (Sav) veremez Türkler” diye adına şiirler yazılan, başından sonuna bir destan olan “Medine Müdafaası” böylece başlıyordu.

Mehmetçiklerin Kumanyası, Kavurma Yerine Çekirge:

Fahreddin Paşa’nın tarihe geçen emri “Evlatlarım Çekirge yiyin” olmuştur. Çünkü askerin çöl şartlarında yiyecek başka bir şeyi kalmamıştır. Bu da Fahreddin Paşa’nın zafere ne kadar inandığının kanıtıdır.

Article Categories:
Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir