Şub 26, 2018
96 Görüntüleme
1 0

Temel Tiyatro Terimleri

Yazan:

İnfografiği indirmek için> eba.gov.tr/infografik

Temel Tiyatro Terimleri İnfografik İndir

Efendim, ben Ahmet Vefik Paşa. Devletin pek çok kademesinde görev yaptım. Edebiyat dünyasında ise adaptasyonlarımla tanınırım. Adaptasyon, yabancı dille yazılmış bir oyunu, yerel koşullara uygun biçimde kendi diline çevirmedir. Özellikle Moliere’den yaptığım adaptasyonlarım ünlüdür. Tiyatro, benim vazgeçilmez tutkumdur. Eee, her sanat dalının olduğu gibi tiyatronun da kendine özgü terimleri var! Adaptasyonu anlattım. Gelelim diğerlerine.

Gördüğünüz kişiler birer oyuncu, sahnedeler. Sahne, oyuncuların oyunu sergilemeleri için özel olarak yapılmış yüksek alandır. Oyuncu olmak için sahne tozu yutmak şart der, usta oyuncular. Ayrıca, bir oyunda oyuncuların seyirci karşısına gelip gitmesi ile değişen her bir bölümün adıdır, sahne.

Sahnede ele alınan oyunun niteliğine uygun bir dekor olmalı. Dekor, oyunun geçtiği yeri canlandırmak amacıyla kullanılan ışık, eşya gibi araçların tümüdür.

Oyuncuların dekor gereği kullandığı eşyalara örneğin; şapka, kemer, toka vb. aksesuar, oyunda rol gereği giyilen kıyafetlerin genel adına ise kostüm denir.

Sahne gerisinde oyuncuların oyuna hazırlandıkları ve sahneye çıkış sıralarını bekledikleri yere kulis denir.

Oyunda çokça rolü olan oyuncu, başrol oyuncusudur. Kimi oyuncuların ise çok az rolü vardır hatta konuşmazlar bile. Böyle oyuncular figüran olarak adlandırılır.

Oyunda iki ya da daha çok kişinin konuşmasına diyalog, tek kişinin konuşmasına ya da dışa verilen iç sese monolog, kişilerin birbirlerine karşı söylediği uzun soluklu, coşkulu sözlere de tirat denir.

Rol gereği yapılan el, kol ve beden hareketlerine jest, duygu ve düşüncelerin yüz ifadeleri ile anlatılmasına mimik denir.

Duygu ve düşünceleri, müzik, çeşitli eşyalar eşliğinde, dansla ya da jest ve mimiklerle anlatan sözsüz oyunun adı ise pandomimdir.

Oyuncunun rolüne uygun olarak yüzünün boyanması, yüze şekil verilmesi işlemine makyaj denir.

Efendim, gelelim perde terimine. Perdeyi tiyatroda iki farklı anlamda kullanırız. Birincisi, bir tiyatro eserinin büyük bölümlerinden her biridir, ikinci anlamı ise sahneyi seyirciye açan ve kapatan kumaş parçasıdır.

Tiyatro oyununa piyes de denir. Oyuncunun, sözü karşısındakine bırakırken söyleyeceği son söze replik, canlandırılan kişiliği ortaya çıkaran söz ve davranışlara rol denir.

Perde gerisinde durup oyunu metinden takip eden ve unutulan sözleri fısıldayarak oyuncuya hatırlatan görevliye ise suflör denir.

Kimi oyunlarda suflöre gerek yoktur. Çünkü oyunun ana teması bellidir. Oyuncu, belli bir metne bağlı kalmadan o an aklına geldiği gibi doğaçlama hareket eder, söz söylerse buna tuluat denir.

Article Categories:
Edebiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir